Çekimler Sırasında Hayatını Kaybeden Film Yıldızları

Heath Ledger, Marilyn Monroe, Paul Walker, Brandon Lee, Philip Seymour Hoffman kadar filmin çekimleri devam ederken hayatını kaybeden oyuncular listesi uzayıp gidiyor.
Peki bu yıldızların rol aldığı filmlerde yapımcı ve yönetmenler nasıl bir yol izlemişler. Filmin yıldızının yokluğunu hissettirmeden zekice tamamlayanlar, yarım bırakanlar hangi filmler?

 

Heath Ledger
Filmin çekimleri devam ederken 22 Ocak 2008’de hayatını kaybetti . “Dr. Parnassus Imaginarium” (2008) Heath Ledger, Terry Gilliam’ın fantastik filminin çekimleri sırasında aniden öldü. Filmin çıkış tarihi gecikti, ancak Usta yönetmen Terry Gilliam yaratıcı bir çözüm buldu. Hikayeye bir ayna koydu. (Aşağıdaki görselde görülen ayna)  Aynaya giren karakter büyülü bir dünyaya geçiş yapıyor ve başka bir karaktere dönüşüyor. Ve bu yaratıcı fikir hem filmin anlatımına hem de oyuncu değişikliğinin filme zarar vermeden, hissettirmeden tamamlanmasına yardımcı oluyor.
Üç büyük yıldız, Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell’in Ledger aynı karakterde ama üç farklı fiziksel değişimle gösteriliyor.
Yani çekimler sırasında hayatını kaybeden Heath Ledger ne kendi sinema kariyerinin yarıda kalmasına ne de filmin yarım kalmasına
neden olmuyor. Sinema ölümsüzlüğün sırrı denmesinin önemli bir örneği oluyor.


Marilyn Monroe
Filmin çekimleri “Something’s Got to Give” (1962) sırasında ölen ve filmin yarın kalmasına sebep olan belki de en göze çarpan ismidir.  Monroe , 1962’de filmin çekimleri sırasında kronolojik dehşet nedeniyle setin uzamasına neden olduğu bilinir. Bir noktadan sonra filmden atıldı ancak bir dönüş müzakeresi yapıldı ve tekrar sete döndü. Bugün bile ölümü hala şaibeli olan Monroe için “muhtemel bir intihar” olarak çıkan söylentilere karşılık
“akut barbitürat zehirlenmesinden” aşırı derecede ilaç kullanımına kadar bir çok söylentiler çıktı. Film tamamlanamadı.

 

Brandon Lee
“Crow” (1993) Filmin çekim sırasında ölen filminin başrol oyuncusu Brandon Lee, diğer aktörülerin aksine ne bir otel odasında ne sette kalp kriziyle ne de aşırı derecede uyuşturucu kullanımdan öldü. Belki en talihsiz ya da komplo teorisiyle, saboteye uğrayan isim oldu.
Bruce Lee’nin oğlu olan Brandon Lee önemli bir sahnenin çekimi sırasında yanlışlıkla diye biliniyor! Tabancadan çıkan bir gerçek kurşunla vurularak öldürüldü zaman babası gibi dev bir yıldız olma eşiğindeydi ki “Crow” Karga filmiyle bunu başardı olarak görebiliriz kendisini.

Çekimler sırasında gerçek mermiyle öldükten sonra filmin yönetmeni Alex Proyas, filmi Brandon Lee’ye benzeyen bir dublör ve özel efektlerle filmin tamamlanmasını sağladı.

 


Paul Walker
Çekimler sırasında hayatını kaybeden oyuncular içinde Hızlı ve Öfkeli 7 (2013) Paul Walker bir araba kazasında ölen Şükran tatil molası sırasında çekimleri sırasında “Hızlı ve Öfkeli 7” 2013 yılında çekimler kısa bir süre sonra durduruldu ve film gecikmeli de olsa 2015 yılında yapımı tamamlandı.

 

 

Philip Seymour Hoffman

“Açlık Oyunları: Alaycı Kuş” (2014) filmin çekimleri devam ederken hayatını kaybetti. Ancak yapım şirket Lionsgate filmi planladığı tarihte çıkarmayı başardı. “Truman” filmiyle kendisine hayran bırakan aktör, ani ölümüyle sinema dünyasında şok etkisi yarattı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.